3 miejsce w ogólnopolskim konkursie na stronę www
Lapidarium
Fonoteka
Blog Sołtysa

Rowerowe eldorado

Węgorzewo otoczone z każdej strony lasami, przypomina wielką polanę z której można wyruszyć na wyprawy rowerowe w każdą stronę świata !

 

START: WĘGORZEWO!

 

Jest to możliwe dzięki 5 szlakom rowerowym, które przechodzą przez naszą miejscowość:

UWAGA !!!
W 2010 r. został otwarty międzynarodowy szlak „Bike the Baltic”, który połączył Pomorze Środkowe, duński Bornholm i Skanię w Szwecji.

 

Leśne szlaki rowerowe krzyżujące się w Węgorzewie:

 

Sianowska Kraina w Kratkę  – 44,5 km

Węgorzewo – Szczeglino – Sowno – Przytok – Sieciemin – Karnieszewice -
PKP Skibno – Sianów – Węgorzewo

Ma charakter pętli i prowadzi do miejscowości w których zachowały się w dobrym stanie pomorskie szachulcowe budynki i domy z „muru pruskiego”. Dodatkowo na trasie Rezerwat „Sieciemińskie Rosiczki” i Arboretum w Karnieszewicach.

 

Z Greenwaya nad Morze – 27,6 km

Węgorzewo – Szczeglińskie Kurhany – Kościernica – Nacław – Jacinki – Święta Góra Polanowska

Malownicza trasa prowadząca do niezwykłej kaplicy na jednej z trzech świętych gór Pomorza. Od Kościernicy przebiega po nasypach wąskotorówki zlikwidowanej przez Sowietów. Po drodze intrygujące Szczeglińskie Kurhany, pałac w Nacławiu i majestatyczna Aleja Bukowa. Trasa łącznikowa z pomorską pętlą „Greenway”.

Trakt Rybogryfa 11,4+12,3 km

I część: Węgorzewo – Kłos – Góra Chełmska – 11,4 km

Szlak rowerowy na Górę Chełmską (133 m n.p.m.). Na jej szczycie znajduje się ceglana wieża widokowa z 1888 r. i centrum pielgrzymkowe. Po drodze wiata nad rzeką Unieść.

II część: Węgorzewo – Policko – Dzierżęcino – 12,3 km

Widokowa trasa poprowadzona wśród wzgórz morenowych. Bezpieczny szlak dojazdowy do południowego przedmieścia Koszalina. Na trasie pałac w Policku i przepiękna panorama Rezerwatu „Jezioro Lubiatowskie”.

 

Szlakiem końskich podków 57,4 km

Węgorzewo – Maszkowo – Kłos – Kędzierzyn – Skibno – Iwięcino – Rzepkowo – Osieki – Skwierzynka

Szlak prowadzący do ośrodków jazdy konnej. Na trasie piękne gotyckie kościoły w Osiekach, Suchej i Iwięcinie. W tym ostatnim znajduje się niezwykły malowany na suficie „Sąd Ostateczny” z 1698 r. Trasa dochodzi do północnego przedmieścia Koszalina.

Do kolonii Mrówki Ćmawej 57,4 km

Węgorzewo – Szczeglino – Źródliska Nadleśnictwa Manowo – Kolonia Mrówki Ćmawej – Kościernica – Szczeglińskie Kurhany – Sianów

Trasa prowadzi przez zwarte kompleksy leśne do potężnego skupiska kilkuset mrowisk, które tworzą specyficzną aleję mrówek. Szlak bardzo malowniczy biegnący doliną rzeki Unieść. Przy źródliskach w centrum lasu wiata turystyczna.

Highslide for Wordpress Plugin