3 miejsce w ogólnopolskim konkursie na stronę www
Lapidarium
Fonoteka
Blog Sołtysa

Magiczne miejsce

Na wschód od Koszalina, za wzniesieniami Góry Chełmskiej znajdowało się kiedyś ukryte wśród lasów płytkie jezioro. Mieszkający tu Kaszubi łowili w nim ryby, wśród których najcenniejszy był wangorz. To od niego powstała pierwsza nazwa – Wangherowe, czyli miejsce obfitujące w węgorze. Osada o tej właśnie nazwie pojawiła się pierwszy raz w 1339 r, gdy rycerz Piotr Święca z Polanowa podarował ją zakonowi cystersek z Koszalina. Zakonnice były właścicielkami kaszubskiej osady przez kolejne dwieście lat, aż do czasów sekularyzacji ich zakonu. Choć istniejące jeszcze w średniowieczu jezioro zostało osuszone, to jego miejsce wciąż można wskazać na południowym-wschodzie Węgorzewa w kompleksie niskich podmokłych łąk. Wnikliwe oko jest w stanie nawet dojrzeć zarys dawnej linii brzegowej…

Na mapie Pomorza Lubinusa z 1614 r. miejscowość widnieje jako Wangerow, a w późniejszym okresie ewoluuje do nazwy Vangerow, co jest dowodem na zmiany etniczne i wzrost znaczenia języka niemieckiego. Na Pomorzu proces ten przypieczętowała śmierć księcia Bogusława XIV ostatniego władcy z lokalnej dynastii Gryfitów. Doprowadziło to do zajęcia Pomorza Zachodniego w 1648 r. przez Brandenburgię.

Węgorzewo leży na terenie urokliwej „Sianowskiej Krainy w Kratkę”, która przypomina naturalny skansen. Zachowały się tu ostatnie przykłady regionalnego budownictwa szachulcowego, które przez wieki było elementem krajobrazu Pomorza. Najcenniejsze są budynki leśniczówki i chałupy gburskiej z 1845 r. Warto dodać, że gburami nazywano w XV – XIX w na Pomorzu w bogatych chłopów.

 

Zatarte nazwiska na starym obelisku to pamiątka po żołnierzach z Vangerow, którzy polegli na różnych frontach I Wojny Światowej.

Stoi on na dawnym ewangelickim cmentarzu, gdzie zachowały się także ślady poniemieckich nagrobków. W 2011 r dzięki wielomiesięcznej pracy 41 wolontariuszy z Węgorzewa powstało lapidarium poświęcone pamięci byłych mieszkańców.

 

Istniejący w średniowieczu trakt pielgrzymkowy z Góry Chełmskiej na Święta Górę Polanowską przechodzi obecnie przez Węgorzewo, co podkreślają stylizowane kapliczki pielgrzymkowe.

Piękna lipowa aleja 106 starych, stuletnich drzew, jest znakiem rozpoznawczym naszej miejscowości. To jedno z ostatnich, takich miejsc, gdzie konary drzew łączą się nad głowami podróżnych, a pszczoły produkują miód lipowy…

 

 

Genius loci Węgorzewa – czyli dlaczego warto TU ŻYĆ

Lato

 

Jesień

 

Zima

 

Wiosna

Highslide for Wordpress Plugin